Serien Anne Delaroche samler vine fra forskellige vindistrikter i Frankrig, som er særlig udvalgte for deres typicitet og deres gode "value for money". Denne Chablis laves på… Læs mere
Der er i øjeblikket ingen anmeldelser
239,00 DKK
Der er i øjeblikket ingen anmeldelser
Serien Anne Delaroche samler vine fra forskellige vindistrikter i Frankrig, som er særlig udvalgte for deres typicitet og deres gode "value for money". Denne Chablis laves på Chardonnay-druer, som dyrkes på områdets klassiske jordbund af aflejringskalksten, der giver aromatiske og meget elegante hvidvine. Chablis Delaroche er ingen undtagelse. En langsom presning af druerne på luftpresse, efterfulgt af en kort, kølig maceration inden gæringen, sikrer god aroma og smagsekstrakt. Derefter er vinen modnet "sur lie" i 9 måneder på temperaturregulerede ståltanke.
Det er friskheden og charmen, man har prioriteret i denne Chablis. Farven er klassisk lys gul med et sart, grønligt skær. Duften byder på delikate nuancer af vilde blomster, lime, passionsfrugt og en smule flint, som fortsætter i munden, med en lækker, afrundet tannin. Alt i alt en vin med flot harmoni mellem tørhed, frugtkarakter og mineralitet.
Chablis Anne Delaroche egner sig fint til skaldyr- eller fiskeretter, gerne med lyse saucer. Den vil også fint kunne bruges til fjerkræ eller asparges. Serveres afkølet men ikke iskold.
Fisk
Østers
Skaldyr
Da det her på siden er muligt at købe alkohol, skal du være fyldt 18 år for at handle